ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ ЗА ПРЕДСТОЯЩИТЕ СЪБИТИЯ, КОИТО ОРГАНИЗИРАМ

 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://psihoanalitik-sofia.eu/wp-content/uploads/2024/09/logo-od-white.png
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Транскрипция на „Коронавирусът и паниката“

Стефан Щерев
В момента извънредното положение изисква крайни мерки, които обаче са единственият ни реален шанс да овладеем ситуацията. В момента всички сме 1 и с общи усилия трябва да преборим тази криза. След минути продължаваме темата с различните измерения на коронавируса, а именно как ще се отрази на психическото ни състояние. Но преди това предлагам ви да си припомним отново няколко много елементарни мерки, които могат да ни да държат далеч от заразяване. Вижте ги. Животът по принцип се състои от промени извън нашия контрол не можем да контролираме всичко. Което ни се. Случва, но поне това, което зависи от нас, можем за да предпазим себе си и околните от заразата. Ковид 19 трябва да спазваме няколко прости правила. 1 трябва да избягваме контакт с болни хора, особено такива с кашлица не бива да посещаваме места, където има струпване на голям брой хора. Не бива да се прегръщаме, ръкуваме. И доближаваме прекалено до близки и непознати, защото дори и да нямат видими признаци на заболяването, те могат да са преносители. Миенето и дезинфекцията на ръцете са ключът към предотвратяване на инфекция. Мийте ги често и обилно със сапун и вода най малко за 20 секунди. Ако нямате под ръка сапун и вода, може да използвате дезинфекциращ препарат за ръце на алкохолна основа с поне 60% алкохол. Ако и той е свършил в аптеките, някои експерти препоръчват да ползваме за миене концентриран алкохол като ракия или водка. Защо е толкова важно миенето на ръцете, защото вирусът навлиза в тялото ви през очите, носа и устата. Така че избягвайте да ги докосвате с немити ръце. Трябва да знаете, че маските за лице помагат да се предотврати по нататъшното разпространение на инфекция от тези, които са болни към други хора около тях, но маските за лице не са толкова ефективни за защита на тези, които не са заразени. Затова е важно да пазим дистанция и да избягваме затворени помещения с много хора. И накрая, ако подозираме, че сме имали контакт с някого с коронавирус. Не бива да изпадаме в паника, просто трябва да следим състоянието си и ако развием някакви симптоми, да се обадим на личния лекар. Всичко, което има начало има и край, дори и тежките дни бъдете 100% будни за себе си и всички около вас. Ситуацията в момента изисква стриктното спазване на наложените превантивни мерки. Оставането вкъщи е най доброто, което може да направите за себе си и за близките си до вас. Как обаче потокът от тая постоянна информация ни влияе, докато сме откъснати от реалния свят и как да избегнем тревожност, което е най страшното днес, коментираме доктор по психоанализа огнян Димов. Здравейте, сега свидетели сме на ситуация, която не ни се случва до момента, поне в нашето поколение, а нивото на тревожност. Средно високо и как това ни влияе силни вече го виждаме, но да го опишем от отстрани.

д-р Димов
Знаете ли като съвременен човек много отделям достатъчно време, за да следя начина, по който се представят нещата. Има нещо, което мен лично малко ме притеснява. Значи 1 опит на медиите да ни вкарат в общия кюп и да напуснем контекст, тоест непрекъснато се повтаря колко е сложно, страшно, колко е опасно всичко не че не е така, но все пак как да противодействаме и ние обикновените хора с нашия обикновен начин на живот. Как да направим така, че мисълта ни? И начина ни на живот да не допуска тревожността, а да се съобразява със тях. Ами като тръгнем от анализа на собствената ни тревожност, тревожният човек е много предразположен към тревожността в социален аспект. Ако ние се учим да намаляваме собствената си тревожност и да я контролираме, то тогава много по спокойно ще реагираме на общата тревожност. Значи въпросът е в следното, задаваме ли си въпроса, че начина на мислене и. Начина на отношение към себе си и към света е част от тази този имунитет, за който говори в крайна сметка това, което се случва сега, не е нищо чак толкова страшно. Това е 1 грип по агресивен от всички останали, но това е 1 вирус, който преминава много хора със сигурност не знаят и че че го носят и го преодоляват без абсолютно никакви видими резултати. Ами това е по смисленото послание как да направим така, че да минем през нещата без да оставям те да ни съборят. Ами това е. 1 както обичам да казвам безусловен начин безусловно положителен начин на мислене, вътрешно спокойствие, освобождаване от собствената тревожност доколкото е възможно, за да.

Стефан Щерев
По цял ден включително и аз сме подложени. Наистина не изпадайте в паника. Не изпадайте в паника, не изпадайте в паника 10 пъти повторено няма ли да ни доведе в най накрая да изпаднем в толкова.

д-р Димов
Добра да не допуснем паниката да влезе в нас. Ами вижте в крайна сметка от всичко това, което се говори, има няколко основни неща. Които човек трябва да прави, за да се предпази, ама да стигнем до там, че да не внимаваме да не пипнем абсолютно нищо около нас, да превърнем живота си в някакъв в някаква серия от повтарящи се движения, без абсолютно никакво осъзнаване. Това е опасно да не пипаме дръжки и такамине аз като 1 обикновен човек, дори и да пипна нещо ще отида и ще си измия ръцете. Но не бих допуснал да превърна живота си в някаква серия от натрапливи движения, които да ме да отключат точно.

Стефан Щерев
Тази тревожност да включат в нашия условен рефлекс след.

д-р Димов
Това имам като.

Стефан Щерев
Премине всичко, разбира се, че ще премине.

д-р Димов
Това е типичната основа за 1 обсесивно компулсивни такива разстройства 1 натрапливости ритуали че, с които мислим, че ще направим агресивния свят малко по малко агресивен, ама това е абсурдно.

Стефан Щерев
А сега виждаме тук на монитора 1 снимка на съобщение от млади съкооператори към техните възрастни съседи, на които те предлагат помощ. Вижте какво гласи до всички възрастни хора и комшии, които ще имат нужда от помощ през периода на обявено извънредно положение. Така ако имате нужда от лекарства, храна или каквото и да било и друга помощ, ако имате физически затруднения, нямате към кого да се обърнете. Ние ще ви помогнем, ще ви купим храна, ще ви донесем лекарства, не се срамувайте, ние сме на петия етаж апартамент 6 или 5, 1 6 каквото и да пише там. Това може ли да ни помогне реално в такава ситуация смирение, желание, емпатия към другия.

д-р Димов
Аз на това се надявам хубавото в лошото във всичко, което се случва и съжалявам. Надявам се не съм не казвам скверни неща, но това е малко да се спрем 1, което е да се обърнем към себе си и да се обърнем към другия, а древните гърци се шегуваха и говориха за следния парадокс, когато тръгна в 1 посока аз изключвам 3 останали посоки когато спра. Аз съм навсякъде само всяка. Аз започвам 1 вътрешно пътуване в себе си, което може много да ми осмисли да ме накара по 1 нормален начин да се обърна към другия, да проявят нужната емпатия, която ние от толкова скорости от толкова живот в действието. Забравихме, мисля, че.

Стефан Щерев
Струва ми се, че се отключва креативността на много нива не само артистите въобще хората в тяхната приспособимост към подобна ситуация. Може ли така да кажем, че удоволствието да допринесеш за общото благо. Може да балансира психиката ни и нас самите.

д-р Димов
Ами все повече в 1 такава ситуация на криза мислим за общото благо. Чувстваме се като част от нещо общо след като вярата и църквата и религията въобще умряха по следвайки мотото на ни че става вече век и колко десетилетия някак си това е новата вяра да се обърнем към другия, да се обърнем към другия с респект и с чувството за някакво. За някаква обща ценност и да поставим човешкия живот, ценността на човешкия живот над всичко останало. Знаете ли, прави ми впечатление. Знаете ли кой кой психологически тип беше най силно и е най силно атакуван от случващото се? Контролиращите хора, които не пускат контрола, те са в те са в магазините и те се запасяват с тоалетна хартия. Ако ги питаш защо, влизайки в някаква своя представа значи какво става? Има нещо, което ни дебне вирусът ни дебне. Той е някъде там, аз губя контрол. Аз не мога да му противодействам. Аз не пускам контрола и тръгвам и правя някакви абсолютно безсмислени неща, а за да мога да се успокоя. Най първични, задоволяващ и най първичните ни потребности тоалетна хартия и салфетки.

Стефан Щерев
1 нещо между другото всички се интересувахме защо такова презапасяване с този велик продукт? Като че ли ще го ядем само него. Оказа се, че наистина има научно обяснение. Тоалетната хартия ни дава сигурност, че нещо със сигурност ще.

д-р Димов
Се запазим първичното да 1 че най първичната.

Стефан Щерев
Сме в момента, но аз го видях с очите си как 1 дни наистина това липсваше.

д-р Димов
Идва в кабинета ми 1 1 докато все още това беше. Възможност този директен контакт 1 момиче, което повтаряше само това. Моля ви спасете ме от страха казвам чакайте. Страхът е външната страна на много други неща. Не аз нямам проблеми, спасете ме от страха, госпожо колко пъти преди това сте изпадала в такава тревожна ситуация. Никога не съм изпадал, спасете ме от страха търсенето на панацеята, контролиращите хора, които решават се поставят едва ли не на мястото на всевишния и чакайте в живота има несигурност. Несигурността не е толкова страшна, колкото чисто психологически. Тя ни стимулира, ако превърнем всичко в сигурност, повторяемост в той е еднообразно. Той е предвидимо, то е скучно и ужасно. Затова отиваме на края на света, за да преживеем някакви екзотични емоции и се връщаме 2 пъти по празни, отколкото сме.

Стефан Щерев
Отколкото сме отишли там така чакан и сега 1 момент на изолация. Всички ние неслучайно призоваваме хората да останат вкъщи спазване на орките. Това, разбира се, си крие сега някаква ужас. Какво ще правя с жена си? Какво ще правят децата, какво ще правя със себе си? Боже мой, нали хората изпадаме често в такава паника? Сега има ли така наблюдения от ваша гледна точка към по продължителната изолация? Самоизолация, карантина и така нататък? Какво можем да хайде не какво да очакваме, но по скоро как да не изпаднем в онези неща, които вероятно литературата описала?

д-р Димов
Ами като съзнателно се обърнем към себе си като общуваме четем. Слушаме музика. Общуваме с близки хора. Правим си равносметки, обръщаме внимание на своите интереси в криза. Всъщност най ясно се става. Тоест найс. Най ясно се вижда кой кой е кой въпреки претенциите, кой какви качества и стойности носи в себе си. Ето това е 1 момент, в който въпреки всичко ние можем да го осмислим и да излезем малко по смислени от случващото се. Не може да ми е скучно вкъщи да остана у дома толкова много неща. Има толкова непрочетени книги, толкова нечути произведения, толкова непроведени разговори.

Стефан Щерев
Толкова не гледам.

д-р Димов
Толкова не гледани филми.

Стефан Щерев
Как така вчера тръгна много хубава шега, която казва, че със сигурност коронавирус е измислен от жена. Трябва да си стоят вкъщи и сериалите нямат свършване, спряха футбола и сериалите нямат свършване, а сега хората разбира се, всеки реагира със собственото си чувство за хумор на такива ситуации. Но. Как всички мерки и препоръки, които така мисля, че няма медия, която да не се старае да ги разпространява. Все повече влияят. На човек, който. Вече има някакви такива страхове вече така разстройства.

д-р Димов
Ами ако?

Стефан Щерев
Засилваме, вероятно изключи.

д-р Димов
Тревожността, ако ако липсват тези защитни механизми на преосмисляне, все пак аз си задавам често въпрос, ние говорим за 1 нощ 250 човека в Италия. Пренесли се в отвъдното, ама чакайте какъв е психологическият профил на тези хора? Какви са тези мигранти ли са от кой, социален статус, как живеят, как мислят, как се хранят, какви са те. Без контекст значи.

Стефан Щерев
Просто бройка.

д-р Димов
Просто бройка всичко стана бройка. Ето това ме притеснява защо. По качествен живот малко по далеч от количеството. От бройката.

Стефан Щерев
Коя книга четете в момента?

д-р Димов
Няколко едновременно същото.

Стефан Щерев
Правя и аз. Между другото няколко и се обърквам докъде се стигна. Трябва да връщам няколко страници назад. Скоро ще започна такава рубрика как как се четат правилно книги, за да не се объркваме по никакъв начин, но се замислих за това, което казахте. Да притихнем да се обърнат към себе си. Обикновено го правим по празници, обичайно го правим около Коледа, така останали сме с близките си, говорили сме дори с вас на тази тема тук в студиото. Как в по време на кой да се обърнем към себе си да обърнем внимание на близките си. Това ми се струва сега 1 по продължителна Коледа, ако мога така да го кажа чисто в такъв план, разбира се без да правя никакви сравнения, но обръщането към близките. Винаги имаме към тях възрастните ни, родители, баби, дядовци, внучета. Каква среда? Изграждаме с тях какво трябва да изградим с тях.

д-р Димов
Ами.

Стефан Щерев
И тук ми се струва, че ходим по тънък лед. Ние не ни 1 да ги плашиш да им кажеш не излизайте навън. Друго пък хем да ги успокоиш без да без да ги заблуждаваш, че не е безопасно.

д-р Димов
Възрастният човек, предполага се човек с опит и с мъдрост, която е извлека от живота си. Това, което мен ме притеснява е по скоро отношението към децата ни и тук ще си позволя. Въпреки че моята професия изключва конкретно даването и налагането на конкретни съвети и използването на обръщението, трябва все пак да внимаваме как говорим за това с децата си, защото те не са ни приятели, ние сме им приятели. Те не са ми приятели в смисъл ние не можем да говорим както между възрастни. Това да говорим непрекъснато от сутрин до вечер да слушаме медии по въпроса как да се пазим колко умрели и това може да предизвика в тях 1 жестока генерализирана тревожност. Детето няма тези способности да анализира ситуацията, а този човек, който израсне ние не знаем какво ще се отключи в децата на тези детски души, който израсне с това чувство за тревожност. Той е неспасяем. Това е 1 загубен живот.

Стефан Щерев
Тоест много трябва да внимаваме какво и как правим. И все пак да общуваме, доколкото е възможно. Отворена.

д-р Димов
Да, разбира се, но има степени на тази отвореност.

Стефан Щерев
Тук може би трябва да се учи. Може би ще ни бъдете наистина много важен и необходим да ни научите, защото не всеки го знае, но мисля, че на мен ми се струва, че в момента всички сме болни от болестта инфодемия толкова много ни залива толкова много. Така невероятни теории прочетох напоследък, включително и безобразно конспиративни. Включат се 5 джи мрежи опасности, някакви абсолютни измишльотини. Вашият съвет как да отсяваме в такава ситуация вярното от невярното.

д-р Димов
Ами да, да не забравяме основните основните неща и предписания, те са няколко. Това да следваме, без да влизаме в някаква обща психоза в някакъв в общия модел в общия кюп в общия стереотип и повече да мислим за общото благо за позитивните неща на общността на човечеството като цяло на общуването като общност на ценности като общност. А не толкова н страхът като общност.

Стефан Щерев
Общувам и общност имат 1 корен. Ето това е най важното, което трябва да запомним много благодаря вие ще бъдете отново наш гост в петък тук. Аз съм наистина се надявам, че това, което чухме може да бъде приложено наистина от повече хора.