ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ ЗА ПРЕДСТОЯЩИТЕ СЪБИТИЯ, КОИТО ОРГАНИЗИРАМ

 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://psihoanalitik-sofia.eu/wp-content/uploads/2024/09/logo-od-white.png
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Транскрипция на „Представяне на книгата Тревожността в Добро утро, Европа“

Диана Радева
Как да се справим с тревожността, безпокойството и депресията говори и психоаналитика огнян Димов, който е мой гост сега здравейте и добре дошли. Благодаря ви, че отделяте от времето си и сте наш гост, а вие вече сте познат на читателите с книгата агресията в семейството, която може да бъде много ценна в ситуацията, в която живеем. Ние, особено в българската действителност. Сега обръщате внимание на тревожността, причини, смисъл и разрешаване. Има ли изобщо спасение от тревожността в света, в който живеем?

д-р Димов
Има спасение. Тревожността е 1 феномен, който присъства във всеки 1 от нас, който ни залива, който има своите причини, който има и своето разрешаване. Неслучайно го изведох в заглавието на книгата ми има начин да се справим с тревожността, не тя да изчезне и който ви казва, че живее без тревожност. Това е форма на психопатология. Въпросът е да я владеем.

Диана Радева
Психопатология да не си тревожен.

д-р Димов
Няма такъв човек. Тревожността. Вижте тревожността е нещо много сложно, доколко ще имаме възможност тя да го изясним в дълбочина тя е от 1 страна, нещо емоционално състояние, което ни кара да страдаме, но тя е емоционално състояние, което ни поддържа живи. Така че как кой как ще надделее и към какво зависи от зависи от него самия.

Диана Радева
В във вашия от казвате, че хора с различен статут от различен пол на различна възраст с различни интереси от различна националност всички те проявяват тревожност всичките никой от тях не е защитен. Не е застрахован, че няма да му се случи нещо подобно.

д-р Димов
Ност и 1 пречупено желание за контрол върху всичко, проектирано върху бъдещето. Съвременния човек, който е свикнал много разглезен, който е свикнал да живее в 1 много сигурен свят. Той има проблем с предизвикателствата и със случайността, която която ни спохожда всички и мисля.

Диана Радева
Че?

д-р Димов
Случайността. Ами тази книга започна да пиша или да нахвърлям бележки още докато бях във Франция. Приключих текста в България. Аз съм в непрекъсната връзка с мои колеги по цял свят и виждам, че колкото е по цивилизована 1 страна, толкова тревожността е по голяма.

Диана Радева
Отрази на нашата тревожност света, в който живеем. Е то 2 години пандемия, бяхме затворени и всичко се промени. Тази сигурно за която говорите вече не смятам, че някой разчита на нея. След това дойде войната в Украйна и света се преобърна. Не можем да повярваме все още, че в 21 век 1 държава напада друга, което и да, която и да е тя.

д-р Димов
Така е. Ами точно поради тази причина официалната статистика е 25% увеличаване на тревожността в следствие на коронавируса, 25% минимум вследствие на. Случващото се в момента.

Диана Радева
Как ще се лекуваме от тази тревожност и от всички страхове, които се събудиха като че ли у нас.

д-р Димов
Страхът е всъщност безпокойство за нещо конкретно. Тревожността е безпокойство за нещо. На пръв поглед не конкретно, но значи нещо неопределено. Значи ние се лекуваме от всичко това. Ако открием първопричината извън случващото се, уверявам ви. Всеки 1 има конкретна причина за неговата тревожност и всяка тревожност е нещо много лично. Когато нов пациент дойде в моя кабинет, буквално ви това е реалността 1 или втората среща ни е напипваме заедно. Причината за тази тревожност, която води началото си от миналото и от детството. В книгата си съм проследил всички тези исторически корени в израстването на всеки 1 от нас 1 връзката с майката. Връзката със семейството, връзката с близкия човек, отделянето от близкия човек, редуването на близост и отделяне, връзката с любовта, връзката с екзистенциалната реалност със смисъла на живота, връзката с всичко това, което ни вълнува и с всичко това, което желаем, всъщност без значение дали той е от интимен характер от екзистенциален характер в тревожността има 1 много силен момент на 1 забранено желание. 1 конфликт между това, което искам. И това, което трябва да бъда. В тревожността има и нещо друго, което е много важно и което поставя въпроса пред всеки 1 човек пред всеки 1 от нас, който е родител в тревожността има 1 момент на възпроизводство. Много често родителите заразяват своите деца с тревожност и затова винаги апелирам.

Диана Радева
Ужасно заразяване от родителите, за да не се случват така.

д-р Димов
Ами родителите да си дадат ясна сметка, че децата им не са им приятели. Ние сме приятели на децата си. Но децата ни не са ни приятели. Родители говорят с децата си, като че ли говорят с приятели.

Диана Радева
Споделя най модерните методи за възпитание на.

д-р Димов
Децата модерни методи мои колеги в скандинавските страни в момента са се хванали за главата, защото тези модерни методи водят до това, че всъщност във всеки клас в училище има деца минимум 3 или 4 със специални образователни потребности. Хиперактивни форми на аутизъм, липса на концентрация. Това е в основата.

Диана Радева
Защото вчера водих такъв разговор как на дете не трябва да се говори с умалени и думи да му се говори като на бебе. Това е друго, така ли?

д-р Димов
Друго въпросът е доколко споделяме нашите емоционални състояния? Не, ние трябва да говорим като голям. Като на голям човек, обаче ние не трябва да говорим да споделяме всичко, което на нас.

Диана Радева
Се справим у детето възрастен в още докато е дете това.

д-р Димов
Казвате ето това е тази несигурност, която в последствие се възпроизвежда. Всяка несигурност е форма на тревожност. Всяка несигурност със себе си.

Диана Радева
Всеки от нас учи уроците си и се опитва да направи най доброто, което може, но не винаги успяваме. Какво е решението? Вие казвате, че обещават разрешаване. Обещавате подкрепа под някаква форма как да намерим правилната правилната посока?

д-р Димов
1 да се свържем със себе си да разберем коя е тази книга, както и агресията съм се опитал да я напиша. Това е 1 текст, който е за умни и четящи хора непрофесионалисти. Тоест това е вид методология. Как да се обърнат към себе си и да открият първопричината дали тя е в първичната връзка. Страхът от изоставяне дали тя е в страхът от отхвърляне, дали човек има проблем с емоционалната връзка с други и с любовта? Дали човек има проблем с търсенето на смисъла, дали има проблем с оформянето и откриването на своите лични интимни преживявания и желания? Няма значение. Човек трябва да се свърже с тази първична първопричина. Бих казал за неговата собствена тревожност и оттам нататък вече, осъзнавайки със сигурност разрешаването е много полезно.

Диана Радева
Но има ли наистина практика, която да работи, след като сме подозираме къде е проблема? Понякога е трудно да си признаем, че е точно това. И какво правим после?

д-р Димов
Да не влизаме в тревожните мисли, да се опитаме да ги наблюдаваме отстрани. Практиката е да се опитваме да рационализираме, да бъдем логични в своето ежедневие, да се опитваме да си обясняваме случващото се, а не да се поддаваме на емоционални интерпретации и и състояния. Практиката е, ако може да наблюдаваме светът, в който живеем, но не, непрекъснато да не се получи. 1 1 такъв механизъм едва ли не да се откажем да живеем. И от сутрин до вечер телевизорът да работи и всъщност това едва ли ще ни помогне.

Диана Радева
Много ви благодаря. Надявам се да сме били полезни на хората, които гледат, които вярвам са точно такива мислещи и и умни. Благодаря ви много, а психоаналитика огнян Димов.