Българският сериал „Тревожност“ е продуциран от БНТ и „Мирамар филм“, с подкрепата на Националния филмов център. В него се разглеждат редица важни теми, свързани с психичното здраве и социалните проблеми в България. Голяма част от историите в сериала са вдъхновени от реални случаи, включително и от книгите на д-р Димов („Агресията в семейството“ и „Тревожността“), което добавя автентичност на представянето на психотерапията като процес. Психоаналитикът в сериала предлага различна перспектива на пациентите, помагайки им да видят нещата от нов ъгъл – той е там, за да осигури безопасно пространство, в което пациентите могат да се разкрият и да се справят с вътрешните си конфликти. В контекста на индивидуалното психично функциониране и динамиката на семейството, сериалът обсъжда редица важни проблеми като:
- Психотерапия и психично здраве: Сериалът се фокусира върху значението на психотерапията и как тя може да помогне на хората да се справят с личните си проблеми. Той показва какво представлява психотерапията и какво е да отидеш на психотерапевт.
- Табуто около психичното здраве: В България все още съществува стигма относно посещението на психотерапевт, като много хора се срамуват да признаят, че имат нужда от помощ. Сериалът се опитва да разчупи това табу и да покаже, че търсенето на помощ е нормално и полезно.
- Семейни конфликти и динамика: Много от героите в сериала имат семейства и техните лични проблеми често са свързани с отношенията в семейството им. Сериалът разглежда как индивидуалните проблеми на членовете на семейството могат да влияят на общата семейна динамика и как терапията може да помогне за разрешаването на такъв тип конфликти.
- Нерегламентирани специалисти: Сериалът разглежда и проблема с нерегламентираните психотерапевти, които могат да навредят на хората, търсещи помощ. Това е важен аспект, тъй като в България липсва регулиране на психотерапевтичната практика и съществува липса в осигуряване на качествена психотерапевтична помощ.
- Тревожност и депресия: Сериалът акцентира на тревожността и депресията като „модерни болести“, които засягат много хора в съвременното общество. Тези проблеми често произтичат от социални и лични обстоятелства, които влияят на психичното здраве на индивидите и техните семейства.
Тези теми правят „Тревожност“ актуален и важен сериал, който цели да повиши осведомеността относно психичното здраве и да насърчи обществен диалог по тези въпроси. Посланието е, че страданието произтича от несподелени истини и емоционални конфликти, които носим в себе си.
Повече информация за сериала „Тревожност“ можете да откриете в уебсайта на „Мирамар филм“